Що необхідно знати про коронавірус
Усе почалося з того, що у грудні 2019-го в 12-мільйонному Ухані, одному із найбільш густонаселених міст центрального Китаю, зафіксували спалах пневмонії, яку викликав невідомий збудник. А вже на початку січня китайські дослідники виявили новий коронавірус, який і спричинив незрозумілу хворобу. На той момент вже хворіло 59 людей в місті, приблизно чверть з них була у важкому стані.
Коронавірус — це назва цілого «сімейства» вірусів, які отримали свою назву від специфічної форми. Раніше його асоціювали переважно із захворюваннями тварин. Та з’ясувалось, що коронавірус може вражати і людей. Здебільшого він викликає хвороби дихальних шляхів різної тяжкості. У когось — звичайну застуду, а в когось — важкі захворювання на кшталт SARS, який ще називають «атиповою пневмонією» або «пурпуровою смертю».
Переважно коронавірус передається від тварин до людей. Але китайські вчені кажуть, що новий вірус може передаватися і від людини до людини. Вірус підступний тим, що спершу коронавірус може мати кишкову форму, а тоді перетворитися на респіраторну. Проте, один раз перехворівши, людина, найвірогідніше, вдруге не буде вразливою до вірусу.
Симптоми вірусу на перший погляд, подібні до застуди, грипу або — у більш важких випадках — запалення легень. Це висока температура, утруднення дихання, ураження дихальних шляхів та легень. Вважається, що інкубаційний період вірусу, тобто зараження до появи симптомів, становить близько двох тижнів.
Як вберегтися від вірусу?
• уникати тісного контакту з людьми, що мають симптоми гострої респіраторної інфекції;
• частіше мити рук з милом, особливо після прямого контакту з хворими людьми або їхнім оточенням;
• уникати тісного контакту з тваринами на фермах або у дикій природі;
• виявивши симптоми гострої респіраторної інфекції, дотримуватися правил поведінки при кашлі: не підходити надто близько до співрозмовників, використовувати одноразові серветки при кашлі та чханні, мити частіше руки, максимально скоротити контакти з іншими людьми).